ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 187

Guvernul Iuliu Maniu (1)

Președintele Consiliului de Miniștri Iuliu Maniu 10 noiembrie 1928 - 6 iunie 1930 Ministrul de interne Alexandru Vaida Voievod 10 noiembrie 1928 - 6 iunie 1930 Ministrul de externe George G. Mironescu 10 noiembrie 1928 - 6 iunie 1930 Ministrul fi ...

Guvernul Iuliu Maniu (2)

Președintele Consiliului de Miniștri Iuliu Maniu 13 iunie - 9 octombrie 1930 Ministrul de interne Alexandru Vaida Voievod 13 iunie - 9 octombrie 1930 Ministrul de externe George G. Mironescu 13 iunie - 9 octombrie 1930 Ministrul finanțelor Mihai ...

Guvernul Iuliu Maniu (3)

Președintele Consiliului de Miniștri Iuliu Maniu 20 octombrie 1932 - 13 ianuarie 1933 Vicepreședinte al Consiliului de Miniștri fără portofoliu George G. Mironescu 20 octombrie 1932 - 13 ianuarie 1933 Ministrul de interne Ion Mihalache 20 octombr ...

Guvernul George Manu

Președintele Consiliului de Miniștri George Manu 5 noiembrie 1889 - 15 februarie 1891 Ministrul de interne George Manu 5 noiembrie 1889 - 15 februarie 1891 Ministrul de externe Alexandru N. Lahovari 5 noiembrie 1889 - 15 februarie 1891 Ministrul ...

Guvernul Alexandru Marghiloman

Președintele Consiliului de Miniștri Alexandru Marghiloman 5 martie - 23 octombrie 1918 Vicepreședintele Consiliului de Miniștri Constantin C. Arion 4 iunie - 23 octombrie 1918 Ministrul de interne Alexandru Marghiloman 5 martie - 23 octombrie 19 ...

Guvernul Ion Gh. Maurer (1)

- 27 februarie 1962 - S-a înființat Ministerul Industriei Construcțiilor. - 30 aprilie 1962 - Prin reorganizarea Ministerului Comerțului s-au creat Ministerul Comerțului Interior și Ministerul Comerțului Exterior. - 31 mai 1962 - S-a desființat M ...

Guvernul Ion Gh. Maurer (2)

Președintele Comitetului de Stat pentru Cultură și Artă cu rang de ministru Constanța Crăciun 18 martie - 20 august 1965 Președintele Comitetului de Stat al Planificării cu rang de ministru Gheorghe Gaston Marin 18 martie - 20 august 1965

Guvernul Ion Gh. Maurer (3)

Președintele Comitetului de Stat pentru Cultură și Artă cu rang de ministru Pompiliu Macovei 21 august 1965 - 8 decembrie 1967 Președintele Consiliului Național al Cercetării Științifice cu rang de ministru Roman Moldovan 23 decembrie 1965 - 8 de ...

Guvernul Ion Gh. Maurer (4)

- 11 decembrie 1967 - Mai aveau rang de miniștri și participau la ședințele Consiliului de Miniștri: președintele Consiliului Central al Uniunii Generale a Sindicatelor și președintele Consiliului Central al Uniunii Naționale a Cooperativelor Agr ...

Guvernul Ion Gh. Maurer (5)

19 august 1969 - S-a înființat Ministerul Transporturilor, prin contopirea Ministerului Căilor Ferate cu Ministerul Transporturilor Auto, Navale și Aeriene; fostul ministru Ion Baicu a fost revocat din funcție pentru "activitate nesatisfăcătoare" ...

Guvernul Manea Mănescu (1)

Ministrul secretar de stat la Ministerul Industriei Chimice Ilie Câșu 27 februarie 1974 - 18 martie 1975 Ministrul secretar de stat la Ministerul Economiei Forestiere și Materialelor de Construcții Mihai Suder 27 februarie 1974 - 18 martie 1975 M ...

Guvernul Manea Mănescu (2)

Conform art. 80 din Constituție, din Guvern mai făceau parte, ca membri: primul secretar al Comitetului Central al Uniunii Tineretului Comunist. președinta Consiliului Național al Femeilor; președintele Consiliului Central al Uniunii Generale a S ...

Guvernul George G. Mironescu (1)

Președintele Consiliului de Miniștri George G. Mironescu 7 - 12 iunie 1930 Ministrul de interne Mihai Popovici 7 - 12 iunie 1930 Ministrul de externe George G. Mironescu 7 - 12 iunie 1930 Ministrul finanțelor Ion Răducanu 7 - 12 iunie 1930 Minist ...

Guvernul George G. Mironescu (2)

Președintele Consiliului de Miniștri George G. Mironescu 10 octombrie 1930 - 17 aprilie 1931 Ministrul de interne Ion Mihalache 10 octombrie 1930 - 17 aprilie 1931 Ministrul de externe George G. Mironescu 10 octombrie 1930 - 17 aprilie 1931 Minis ...

Guvernul Alexandru C. Moruzi (Iași)

Guvernul Alexandru C. Moruzi a fost un consiliu de miniștri care a guvernat Principatul Moldovei în perioada 5 octombrie 1861 - 22 ianuarie 1862. La data de 14 ianuarie 1862, prim-ministrul Alexandru C. Moruzi și ministrul Constantin N. Șuțu au p ...

Guvernul Adrian Năstase

Guvernul Adrian Năstase a condus România în perioada 28 decembrie 2000 - 21 decembrie 2004. Pe 20 decembrie 2000, președintele Ion Iliescu îl desemnează, oficial, pe Adrian Năstase pentru funcția de prim-ministru al României. Pe 28 decembrie 2000 ...

Guvernul Ludovic Orban (1)

Guvernul Ludovic Orban a fost cabinetul care a guvernat România începând cu 4 noiembrie 2019, când a fost validat de Parlament și a depus jurământul. A fost un guvern minoritar, condus de președintele Partidului Național Liberal, Ludovic Orban. G ...

Guvernul Ludovic Orban (2)

Guvernul Ludovic Orban a guvernat România începând cu 14 martie 2020, când primul guvern Orban, demis prin moțiune de cenzură, a fost reînvestit de Parlament pe fondul răspândirii coronavirozei. Și-a încetat mandatul pe 7 decembrie 2020, când pre ...

Guvernul Anastasie Panu (Iași)

Guvernul Anastasie Panu a fost un consiliu de miniștri care a guvernat Principatul Moldovei în perioada 17 ianuarie - 23 septembrie 1861. Guvernul Anastasie Panu a demisionat la data de 23 septembrie 1861; până la formarea noului Guvern Alexandru ...

Guvernul Nicolae Rădescu

Guvernul General Nicolae Rădescu a fost un consiliu de miniștri care a guvernat România în perioada 6 decembrie 1944 - 28 februarie 1945. A fost ultimul guvern democratic al României până la Revoluția din 1989.

Guvernul Petre Roman (1)

Prim-ministru Petre Roman 26 decembrie 1989 - 28 iunie 1990 Viceprim-ministru Gelu Voican Voiculescu 28 decembrie 1989 - 28 iunie 1990 Viceprim-ministru Mihai Drăgănescu 28 decembrie 1989 - 31 mai 1990 31 mai 1990 - Prin decret al președintelui C ...

Guvernul Petre Roman (2)

Prim-ministru Petre Roman - 28 iunie 1990 - 26 septembrie 1991 Theodor Stolojan 1 - 16 octombrie 1991 26 septembrie 1991 - Primul-ministru Petre Roman își părăsește funcția. El critică felul în care președintele Ion Iliescu a acționat în timpul m ...

Guvernul Theodor Rosetti (1)

Președintele Consiliului de Miniștri Theodor Rosetti 22 martie - 11 noiembrie 1888 Ministrul de interne Theodor Rosetti 22 martie - 11 noiembrie 1888 Ministrul de externe Petre P. Carp 22 martie - 11 noiembrie 1888 Ministrul finanțelor Menelas Gh ...

Guvernul Theodor Rosetti (2)

Președintele Consiliului de Miniștri Theodor Rosetti 12 noiembrie 1888 - 22 martie 1889 Ministrul de interne Alexandru B. Știrbei 12 noiembrie 1888 - 22 martie 1889 Ministrul de externe Petre P. Carp 12 noiembrie 1888 - 22 martie 1889 Ministrul f ...

Guvernul Constantin Sănătescu (1)

Președintele Consiliului de Miniștri General Constantin Sănătescu 23 august - 3 noiembrie 1944 Ministru secretar de stat Iuliu Maniu 23 august - 3 noiembrie 1944 Ministru secretar de stat Constantin I.C. Brătianu 23 august - 3 noiembrie 1944 Mini ...

Guvernul Constantin Sănătescu (2)

Președintele Consiliului de Miniștri General Constantin Sănătescu 4 noiembrie - 5 decembrie 1944 Vicepreședintele Consiliului de Miniștri Petru Groza 4 noiembrie - 5 decembrie 1944 Ministrul afacerilor interne Nicolae Penescu 4 noiembrie - 5 dece ...

Guvernul Chivu Stoica (1)

- 10 ianuarie 1956 - Ministerul Agriculturii și Silviculturii s-a împărțit astfel: Ministerul Agriculturii, Ministerul Silviculturii și Ministerul Gospodăriilor Agricole de Stat. - 10 ianuarie 1956 - Ministerul Industriei Lemnului, Hârtiei și Cel ...

Guvernul Chivu Stoica (2)

- 5 decembrie 1958 - S-a desființat Ministerul Minelor, devenind Departament în Ministerul Industriei Grele. - 4 mai 1959 - S-a înființat Comitetul de Stat pentru Construcții, Arhitectură și Sistematizare.

Guvernul Theodor Stolojan

La 16 octombrie 1991, componența Guvernului condus de Theodor Stolojan a fost votată în Camera Deputaților, dar Victor Babiuc și Ludovic Spiess nu au întrunit numărul de voturi necesar învestiturii în Senat. La 17 octombrie 1991, Theodor Stolojan ...

Guvernul Dimitrie A. Sturdza (1)

Președintele Consiliului de Miniștri Dimitrie A. Sturdza 4 octombrie 1895 - 21 noiembrie 1896 Ministrul de interne Nicolae Fleva 4 octombrie 1895 - 15 ianuarie 1896 ad-int. Dimitrie A. Sturdza 15 ianuarie - 3 februarie 1896 Anastase Stolojan 3 fe ...

Guvernul Dimitrie A. Sturdza (2)

Președintele Consiliului de Miniștri Dimitrie A. Sturdza 31 martie 1897 - 30 martie 1899 Ministrul de interne Mihail Pherekyde 31 martie 1897 - 30 martie 1899 Ministrul de externe Dimitrie A. Sturdza 31 martie 1897 - 30 martie 1899 Ministrul fina ...

Guvernul Dimitrie A. Sturdza (3)

Președintele Consiliului de Miniștri Dimitrie A. Sturdza 14 februarie 1901 - 20 decembrie 1904 Ministrul de interne Petre S. Aurelian 14 februarie 1901 - 18 iulie 1902 Gheorghe Pallade 18 iulie 1902 - 22 noiembrie 1903 Vasile Lascăr 22 noiembrie ...

Guvernul Dimitrie A. Sturdza (4)

Guvernul Dimitrie A. Sturdza a fost un consiliu de miniștri care a guvernat România în perioada 12 martie 1907 - 27 decembrie 1908. La data de 1 aprilie 1907, Ministerul Agriculturii, Industriei, Comerțului și Domeniilor s-a împărțit în două: Min ...

Guvernul Vasile Sturdza (Iași)

Guvernul Vasile Sturdza a fost un consiliu de miniștri care a guvernat Principatul Moldovei în perioada 17 ianuarie - 6 martie 1859, după Mica Unire, dar înaintea unirii administrative a Principatelor Române.

Guvernul Barbu Știrbey

Președintele Consiliului de Miniștri Barbu A. Știrbey 4 - 20 iunie 1927 Ministru de interne Barbu A. Știrbey 4 - 20 iunie 1927 Ministru de externe ad-int. Barbu A. Știrbey 4 - 20 iunie 1927 Ministrul finanțelor ad-int. Barbu A. Știrbey 4 - 6 iuni ...

Guvernul Tăriceanu I

Guvernul Călin Popescu-Tăriceanu I a deținut puterea executivă în România în perioada 29 decembrie 2004 - 5 aprilie 2007. Acest guvern este succesorul Guvernului Năstase, pe care l-a înlocuit la finalul anului 2004.

Guvernul Tăriceanu II

Guvernul Călin Popescu-Tăriceanu II a deținut puterea executivă în România în perioada 5 aprilie 2007 - 22 decembrie 2008. Acest guvern este succesorul Guvernului Tăriceanu I, pe care l-a înlocuit în 2007.

Guvernul Gheorghe Tătărăscu (1)

Guvernul Gheorghe Tătărăscu a fost un consiliu de miniștri care a guvernat România în perioada 5 ianuarie - 1 octombrie 1934. La 1 octombrie 1934, premierul Gheorghe Tătărăscu a prezentat demisia Guvernului, dar Regele Carol al II-lea l-a însărci ...

Guvernul Gheorghe Tătărăscu (2)

Președintele Consiliului de Miniștri Gheorghe Tătărăscu 2 octombrie 1934 - 28 august 1936 Ministru de interne Ion Inculeț 2 octombrie 1934 - 28 august 1936 Ministrul de externe ad-int. Gheorghe Tătărăscu 2 - 10 octombrie 1934 Nicolae Titulescu 10 ...

Guvernul Gheorghe Tătărăscu (3)

Guvernul Gheorghe Tătărăscu a fost un consiliu de miniștri care a guvernat România în perioada 29 august 1936 - 14 noiembrie 1937. La 14 noiembrie 1937, Gheorghe Tătărăscu a depus mandatul Guvernului, iar Regele Carol al II-lea l-a numit tot pe T ...

Guvernul Gheorghe Tătărăscu (4)

Președintele Consiliului de Miniștri Gheorghe Tătărăscu 17 noiembrie - 28 decembrie 1937 Ministru de interne Richard Franasovici 17 noiembrie - 28 decembrie 1937 Ministrul de externe Victor Antonescu 17 noiembrie - 28 decembrie 1937 Ministrul fin ...

Guvernul Gheorghe Tătărăscu (5)

Guvernul Gheorghe Tătărăscu a fost un consiliu de miniștri care a guvernat România în perioada 24 noiembrie 1939 - 10 mai 1940. La 10 mai 1940, Guvernul Tătărăscu a demisionat, însă Regele Carol al II-lea l-a însărcinat tot pe Gheorghe Tătărăscu ...

Guvernul Gheorghe Tătărăscu (6)

Președintele Consiliului de Miniștri Gheorghe Tătărăscu 11 mai - 3 iulie 1940 Ministru de interne Mihail Ghelmegeanu 11 mai - 3 iulie 1940 Ministrul de externe Grigore Gafencu 11 mai - 1 iunie 1940 Ion Gigurtu 1 - 28 iunie 1940 Constantin Argetoi ...

Guvernul Mihai Tudose

Guvernul Mihai Tudose a fost cel de-al 127-lea guvern al României, condus de Mihai Tudose, care a preluat funcția de prim-ministru al României la 29 iunie 2017. Avea 27 de mandate, iar 16 dintre miniștri au făcut parte și din guvernul Sorin Grind ...

Guvernul Mihai Răzvan Ungureanu

Guvernul a fost numit prin decretul 260 din 9 februarie 2012, după ce primul ministru Emil Boc a depus mandatul cabinetului Emil Boc 2 la 6 februarie 2012, ca reacție la manfestațiile de protest din București și din marile orașe ale țării. La 27 ...

Guvernul Nicolae Văcăroiu

19 noiembrie 1992 - Camerele reunite ale Parlamentului dau votul de încredere noului Guvern, cu 260 voturi pentru și 203 împotrivă. 20 noiembrie 1992 - În fața președintelui Ion Iliescu, membrii Guvernului depun jurământul. Prim-ministru Nicolae ...

Guvernul Alexandru Vaida-Voievod (1)

Președintele Consiliului de Miniștri Alexandru Vaida-Voievod 1 decembrie 1919 - 12 martie 1920 Ministru de interne General Alexandru Averescu 5 - 16 decembrie 1919 ad-int. Aurel Vlad 16 - 27 decembrie 1919 Dr. Nicolae Lupu 27 decembrie 1919 - 12 ...

Guvernul Alexandru Vaida-Voievod (2)

Președintele Consiliului de Miniștri Alexandru Vaida-Voievod 6 iunie - 10 august 1932 Ministru de interne Alexandru Vaida-Voievod 6 iunie - 10 august 1932 Ministrul de externe ad-int. Alexandru Vaida-Voievod 6 iunie - 10 august 1932 Ministrul fin ...

Guvernul Alexandru Vaida-Voievod (3)

Președintele Consiliului de Miniștri Alexandru Vaida-Voievod 11 august - 19 octombrie 1932 Ministru de interne Ion Mihalache 11 august - 19 octombrie 1932 Ministrul de externe Alexandru Vaida-Voievod 11 august - 19 octombrie 1932 Ministrul finanț ...

Guvernul Alexandru Vaida-Voievod (4)

Președintele Consiliului de Miniștri Alexandru Vaida-Voievod 14 ianuarie - 13 noiembrie 1933 Vicepreședinte al Consiliului de Miniștri și ministru de interne George G. Mironescu 14 ianuarie - 13 noiembrie 1933 Ministrul de externe Nicolae Titules ...