ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 186

Guvernul Lascăr Catargiu (3)

Președintele Consiliului de Miniștri Lascăr Catargiu 29 martie - 3 noiembrie 1889 Ministrul de interne Lascăr Catargiu 29 martie - 3 noiembrie 1889 Ministrul de externe Alexandru N. Lahovari 29 martie - 3 noiembrie 1889 Ministrul finanțelor Georg ...

Guvernul Lascăr Catargiu (4)

Președintele Consiliului de Miniștri Lascăr Catargiu 27 noiembrie 1891 - 3 octombrie 1895 Ministrul de interne Lascăr Catargiu 27 noiembrie 1891 - 3 octombrie 1895 Ministrul de externe Alexandru N. Lahovari 27 noiembrie 1891 - 3 octombrie 1895 Mi ...

Guvernul Barbu Catargiu (București)

Președintele Consiliului de Miniștri Barbu Catargiu 30 aprilie - 12 mai 1861 Ministrul de interne Barbu Catargiu 30 aprilie - 12 mai 1861 Ministrul de externe Apostol Arsache 30 aprilie - 12 mai 1861 Ministrul finanțelor Dimitrie Ghica 30 aprilie ...

Guvernul Barbu Catargiu

Guvernul Barbu Catargiu a fost un consiliu de miniștri care a guvernat Principatele Unite ale Moldovei și Țării Românești în perioada 22 ianuarie - 24 iunie 1862 sub conducerea lui Barbu Catargiu și Apostol Arsache, ca prim-miniștri.

Guvernul Armand Călinescu

Președintele Consiliului de Miniștri Armand Călinescu 7 martie - 21 septembrie 1939 Ministru de interne Armand Călinescu 7 martie - 21 septembrie 1939 Ministrul de externe Grigore Gafencu 7 martie - 21 septembrie 1939 Ministrul finanțelor Mitiță ...

Guvernul Victor Ciorbea

11 decembrie 1996 - Validarea de către Parlament a Guvernului 12 decembrie 1996 - Depunerea jurământului în fața președintelui României, Emil Constantinescu

Guvernul Florin Cîțu

Guvernul Florin Cîțu guvernează România începând cu 23 decembrie 2020. Acesta a fost format în urma alegerilor parlamentare din același an. Guvernul are următoarea componență:

Guvernul Constantin Coandă

Președintele Consiliului de Miniștri General Constantin Coandă 24 octombrie - 28 noiembrie 1918 Ministrul de interne General Artur Văitoianu 24 octombrie - 28 noiembrie 1918 Ministrul de externe General Constantin Coandă 24 octombrie - 28 noiembr ...

Guvernul Miron Cristea (1)

Președintele consiliului de miniștri Miron Cristea 10 februarie - 31 martie 1938 Ministru de stat, ministru de interne Armand Călinescu 10 februarie - 31 martie 1938 Ministrul afacerilor străine, ministru de stat ad-interim Gheorghe Tătărăscu 10 ...

Guvernul Miron Cristea (2)

Președintele Consiliului de Miniștri Miron Cristea 31 martie 1938 - 31 ianuarie 1939 Ministru de interne Armand Călinescu 31 martie 1938 - 31 ianuarie 1939 Ministrul afacerilor străine Nicolae Petrescu-Comnen 31 martie 1938 - 23 decembrie 1938 Gr ...

Guvernul Miron Cristea (3)

Președintele Consiliului de Miniștri Miron Cristea 1 februarie - 6 martie 1939 Vicepreședinte al Consiliului de Miniștri și ministru de interne Armand Călinescu 1 februarie - 6 martie 1939 Ministrul de externe Grigore Gafencu 1 februarie - 6 mart ...

Guvernul Constantin Dăscălescu (1)

Ministru secretar de stat la Ministerul de Interne și șef al Departamentului Securității Statului Tudor Postelnicu 21 mai 1982 - 28 martie 1985 Ministru secretar de stat la Ministerul de Externe Aurel Duma 21 mai 1982 - 28 martie 1985 Ministru se ...

Guvernul Constantin Dăscălescu (2)

Ministru secretar de stat la Ministerul de Interne și șef al Departamentului Securității Statului Tudor Postelnicu 29 martie 1985 - 3 octombrie 1987 Iulian Vlad 3 octombrie 1987 - 22 decembrie 1989 Ministru secretar de stat la Ministerul de Exter ...

Guvernul Ion Gh. Duca

Președintele Consiliului de Miniștri Ion Gh. Duca 14 noiembrie - 29 decembrie 1933 Ministru de interne Ion Inculeț 14 noiembrie - 29 decembrie 1933 Ministrul de externe Nicolae Titulescu 14 noiembrie - 29 decembrie 1933 Ministrul finanțelor Const ...

Guvernul Manolache Costache Epureanu (București)

Guvernul Manolache Costache Epureanu a fost un consiliu de miniștri care a guvernat Principatul Munteniei în perioada 13 iulie 1860 - 14 aprilie 1861. Guvernul Epureanu a demisionat la data de 14 aprilie 1861; până la formarea noului guvern, la 3 ...

Guvernul Manolache Costache Epureanu (Iași) - 1

Guvernul Manolache Costache Epureanu - 1 a fost un consiliu de miniștri care a guvernat Principatul Moldovei în perioada 27 aprilie - 10 noiembrie 1859, după Mica Unire, dar înainte de unirea administrativă a Principatelor Române.

Guvernul Manolache Costache Epureanu (Iași) - 2

Guvernul Manolache Costache Epureanu - 2 a fost un consiliu de miniștri care a guvernat Principatul Moldovei în perioada 10 noiembrie 1859 - 3 aprilie 1860, după Mica Unire, dar înainte de unirea administrativă a Principatelor Române.

Guvernul Manolache Costache Epureanu (1)

Guvernul Manolache Costache Epureanu a fost un consiliu de miniștri care a guvernat Principatele Unite ale Moldovei și Țării Românești în perioada 20 aprilie - 14 decembrie 1870, al treilea guvern condus de Manolache Costache Epureanu, constituit ...

Guvernul Manolache Costache Epureanu (2)

Guvernul Manolache Costache Epureanu a fost un consiliu de miniștri care a guvernat Principatele Unite ale Moldovei și Țării Românești în perioada 27 aprilie - 23 iulie 1876, al patrulea guvern și ultimul prezidat de Manolache Costache Epureanu.

Guvernul Ioan Al. Filipescu (București)

Guvernul Ioan Al. Filipescu a fost un consiliu de miniștri care a guvernat Principatul Munteniei în perioada 25 ianuarie - 27 martie 1859.

Guvernul Ioan Em. Florescu (1)

Guvernul Ioan Em. Florescu a fost un consiliu de miniștri care a guvernat Principatele Unite ale Moldovei și Țării Românești în perioada 4 - 26 aprilie 1876.

Guvernul Ioan Em. Florescu (2)

Președintele Consiliului de Miniștri General Ioan Em. Florescu 21 februarie - 26 noiembrie 1891 Ministrul de interne Lascăr Catargiu 21 februarie - 26 noiembrie 1891 Ministrul de externe Constantin Esarcu 21 februarie - 26 noiembrie 1891 Ministru ...

Guvernul Gheorghe Gheorghiu-Dej (1)

Președintele Comisiei Controlului de Stat cu rang de ministru Ion Vidrașcu 2 iunie - 13 iulie 1952 Petre Borilă 13 iulie 1952 - 28 ianuarie 1953 Președintele Comitetului pentru Artă cu rang de ministru Eduard Mezincescu 2 iunie - 26 septembrie 19 ...

Guvernul Gheorghe Gheorghiu-Dej (2)

- 6 octombrie 1953 - Ministerul Învățământului Public s-a contopit cu Ministerul Învățământului Superior și cu Direcția Generală a Rezervelor de Muncă, formând Ministerul Învățământului. - 17 octombrie 1953 - Ministerul Industriei Alimentare s-a ...

Guvernul Ion Ghica (București)

Președintele Consiliului de Miniștri Ion Ghica 11 octombrie 1859 - 28 mai 1860 Ministrul de interne Ion Ghica 11 octombrie 1859 - 28 mai 1860 Ministrul de externe Vasile Alecsandri 11 octombrie 1859 - 28 mai 1860 Ministrul finanțelor Constantin S ...

Guvernul Ion Ghica (Iași)

Președintele Consiliului de Miniștri Ion Ghica 8 martie - 27 aprilie 1859 Ministrul de interne Ion Ghica 8 martie - 27 aprilie 1859 Ministrul de externe Vasile Alecsandri 8 martie - 27 aprilie 1859 Ministrul finanțelor Eugen Alcaz 8 martie - 27 a ...

Guvernul Dimitrie Ghica (București)

Guvernul Dimitrie Ghica a fost un consiliu de miniștri care a guvernat Principatul Munteniei în perioada 19 iulie 1861 - 22 ianuarie 1862.

Guvernul Dimitrie Ghica

Guvernul Dimitrie Ghica a fost un consiliu de miniștri care a guvernat Principatele Unite ale Moldovei și Țării Românești în perioada 16 noiembrie 1868 - 27 ianuarie 1870.

Guvernul Ion Ghica (1)

Guvernul Ion Ghica a fost un consiliu de miniștri care a guvernat Principatele Unite ale Moldovei și Țării Românești în perioada 11 februarie - 10 mai 1866.

Guvernul Ion Ghica (2)

Guvernul Ion Ghica a fost un consiliu de miniștri care a guvernat Principatele Unite ale Moldovei și Țării Românești în perioada 15 iulie 1866 - 21 februarie 1867.

Guvernul Ion Ghica (3)

Guvernul Ion Ghica a fost un consiliu de miniștri care a guvernat Principatele Unite ale Moldovei și Țării Românești în perioada 18 decembrie 1870 - 11 martie 1871.

Guvernul Ion Gigurtu

Președintele Consiliului de Miniștri Ion Gigurtu 4 iulie - 4 septembrie 1940 Vicepreședinte al Consiliului de Miniștri General Gheorghe Mihail 4 iulie - 24 august 1940 Ministru de interne General David Popescu 4 iulie - 4 septembrie 1940 Ministru ...

Guvernul Nicolae Golescu (București)

Președintele Consiliului de Miniștri Nicolae Golescu 28 mai - 13 iulie 1860 Ministrul de interne Dimitrie Brătianu 28 mai - 13 iulie 1860 Ministrul de externe Ioan I. Filipescu 28 mai - 13 iulie 1860 Ministrul finanțelor Ion C. Brătianu 28 mai - ...

Guvernul Nicolae Golescu

Guvernul Nicolae Golescu a fost un consiliu de miniștri care a guvernat Principatele Unite ale Moldovei și Țării Românești în perioada 1 mai - 15 noiembrie 1868.

Guvernul Ștefan Golescu (București)

Guvernul Ștefan Golescu a fost un consiliu de miniștri care a guvernat Principatul Munteniei în perioada 12 mai - 11 iulie 1861. Guvernul Ștefan Golescu a demisionat la data de 11 iulie 1861; până la formarea noului guvern, la 19 iulie 1861, inte ...

Guvernul Ștefan Golescu

Guvernul Ștefan Golescu a fost un consiliu de miniștri care a guvernat Principatele Unite ale Moldovei și Țării Românești în perioada 17 august 1867 - 29 aprilie 1868.

Guvernul Alexandru G. Golescu

Președintele Consiliului de Miniștri Alexandru G. Golescu 2 februarie - 18 aprilie 1870 Ministrul de interne Alexandru G. Golescu 2 februarie - 18 aprilie 1870 Ministrul de externe ad-int. Alexandru G. Golescu 2 februarie - 18 aprilie 1870 Minist ...

Guvernul Sorin Grindeanu

Guvernul Sorin Grindeanu a guvernat România din 4 ianuarie până în 29 iunie 2017. Condus de politicianul social-democrat Sorin Grindeanu, guvernul a fost girat de Partidul Social Democrat și Partidul Alianța Liberalilor și Democraților. Modificar ...

Guvernul Take Ionescu

Președintele Consiliului de Miniștri Take Ionescu 17 decembrie 1921 - 19 ianuarie 1922 Ministrul de interne Ion Cămărășescu 17 decembrie 1921 - 19 ianuarie 1922 Ministrul de externe Gheorghe Derussi 17 decembrie 1921 - 19 ianuarie 1922 Ministrul ...

Guvernul Nicolae Iorga

Președintele Consiliului de Miniștri Nicolae Iorga 18 aprilie 1931 - 5 iunie 1932 Ministru de interne ad-int. Nicolae Iorga 18 aprilie - 7 mai 1931 ad-int. Constantin Argetoianu 7 mai 1931 - 5 iunie 1932 Ministrul de externe ad-int. Constantin Ar ...

Guvernul Mugur Isărescu

16 decembrie 1999 - Mugur Isărescu a fost desemnat în funcția de prim-ministru al României. A fost însărcinat ca până la 20 decembrie să propună miniștrii ce vor face parte din noul cabinet. 22 decembrie 1999 - Prim-ministrul Mugur Isărescu și me ...

Guvernul Mihail Kogălniceanu (Iași)

Guvernul Mihail Kogălniceanu a fost un consiliu de miniștri care a guvernat Principatul Moldovei în perioada 30 aprilie 1860 - 17 ianuarie 1861.

Guvernul Mihail Kogălniceanu

Guvernul Mihail Kogălniceanu a fost un consiliu de miniștri care a guvernat Principatele Unite ale Moldovei și Țării Românești în perioada 11 octombrie 1863 - 26 ianuarie 1865.

Guvernul Nicolae Kretzulescu (1)

Guvernul Nicolae Kretzulescu a fost un consiliu de miniștri care a guvernat Principatele Unite ale Moldovei și Țării Românești în perioada 24 iunie 1862 - 11 octombrie 1863 sub conducerea prim-ministrului Nicolae Kretzulescu.

Guvernul Nicolae Kretzulescu (2)

Guvernul Nicolae Kretzulescu a fost un consiliu de miniștri care a guvernat Principatele Unite ale Moldovei și Țării Românești în perioada 14 iunie 1865 - 11 februarie 1866 sub conducerea prim-ministrului Nicolae Kretzulescu.

Guvernul Constantin Al. Kretzulescu (București)

Guvernul Constantin Al. Kretzulescu a fost un consiliu de miniștri care a guvernat Principatul Munteniei în perioada 27 martie - 6 septembrie 1859.

Guvernul Nicolae Kretzulescu (București)

Guvernul Nicolae Kretzulescu - alternativ Crețulescu - a fost un consiliu de miniștri care a guvernat Principatul Munteniei în perioada 6 septembrie - 11 octombrie 1859.

Guvernul Constantin Al. Kretzulescu

Guvernul Constantin Al. Krezulescu a fost un consiliu de miniștri care a guvernat Principatele Unite ale Moldovei și Țării Românești în perioada 1 martie - 5 august 1867.

Lista miniștrilor agriculturii (România)

Până în anul 1883, serviciile agriculturii, industriei și comerțului au făcut parte din Ministerul Lucrărilor Publice, iar Administrația domeniilor și pădurilor statului făcea parte din Ministerul de Finanțe, în temeiul legii de organizare a aces ...

Guvernul Titu Maiorescu (1)

Președintele Consiliului de Miniștri Titu Maiorescu 28 martie - 14 octombrie 1912 Ministrul de interne Constantin C. Arion 28 martie - 14 octombrie 1912 Ministrul de externe Titu Maiorescu 28 martie - 14 octombrie 1912 Ministrul finanțelor Theodo ...